Merhaba Ziyaretçi; Bugün Saat
11. TURNA BALIĞI VE TATLISU LEVREĞİ TUTMA YARIŞMA ŞARTNAMESİ

KAMADER
(KOCAELİ SPORTİF AMATÖR OLTA BALIKÇILARI VE DOĞAL HAYATI KORUMA DERNEĞİ)
GELENEKSEL 11. TURNA BALIĞI VE TATLISU LEVREĞİ TUTMA YARIŞMA ŞARTNAMESİ

Tarih: 05/06 Mayıs 2018
Yer: Kaymaz (ÜTÜK) Göleti (Saltıklar / Ütük) Kandıra – KOCAELİ 
Yarışma Saati: 
06.05.2018  Pazar 06:00 – 12:00 arası; yarışmacıların saat 05:00’de yarışma alanında bulunmaları gerekmektedir.
Amaç:

Amatör olta balıkçılığını kamuoyuna tanıtmak, amatörlük ruhunu geliştirmek, çevreye ve yaban hayatına karşı sorumlu bir şekilde yürürlükteki kanun tüzük ve yönetmenliklere uyulmasını sağlamak, yarışma heyecanı ile amatör olta balıkçılarını bir araya getirerek, onları kaynaştırmak amacıyla düzenlenecektir.
YARIŞMA ŞARTNAMESİ :
 1380 sayılı su ürünleri kanunu, su ürünleri yönetmeliği ve 4/2 numaralı amatör amaçlı su ürünleri avcılığını düzenleyen tebliğler hükümlerine kesinlikle uyulacak olup;
1- Yarışma iki tür için yapılacak olup, bu türler TATLISU LEVREĞİ ve TURNA  balıklarıdır.
2- Yarışmada tutulacak turna balıkları 40 cm. tatlısu levreği de 18 cm.altında olamaz, belirtilen limitlerin altında tutulan balıklar mümkün olduğunca zedelenmeden suya iade edilecektir.
3-  – Günlük turna balığı tutma limiti 5 adetdir. Adet limitlerinin üzerinde balık tutulması halinde fazla tutulan balıklar hakemler gelinceye kadar canlı tutulacak, hakemlerce değerlendirildikten sonra yine hakemler gözetiminde  suya iade edilecektir.
      – Tatlısu levreği tutma limiti kg.cinsinden olup, 4/2 numaralı amatör amaçlı su ürünleri avcılığını düzenleyen tebliğin  Kg cinsinden limit verilen türlerde, avlanılan tür tek veya karışık olsun 5 kg’ı geçemez. Kg. cinsinden sınırlama getirilen türlerde, tek bireyin 5 kg.’ı geçmesi halinde, bu birey yasal limitler dahilinde kabul edilir. Avlanan Balıklardan en büyüğünün hariç tutulduğu durumda, geri kalan balıkların toplam ağırlığının 4 kg’ı geçmemesi halinde, avlanan balıklar günlük limit dahilinde kabul edilir. Yarışmada avlanma limitlerine kesinlikle uyulacaktır.

4- 4/2 numaralı amatör amaçlı su ürünleri avcılığını düzenleyen tebliğe ve yarışma şartnamesine uymayan yarışmacılarımız diskalifiye edilecektir. Ayrıca bu yarışmacılar için tebliğde belirtilen cezai yükümlülükler söz konusu olabilecektir. Avlanma sırasında kural dışı yapılacak hareketler gözlemciler tarafından, masa hakemlerine bildirilecek, değerlendirme masa hakemlerince yapılacaktır.
5– Yarışmada canlı yem kullanımı yasaktır.

6- Yarışmacılar tuttukları balıkları yarışmanın bitiminden sonra, saat 12:30’a kadar masa hakemlerine teslim etmelidir, masa hakemlerince yapılacak puanlama neticesinde, dereceye girenler belirlenerek ilan edilecektir.

KATEGORİ ve ÖDÜLLER
1- En büyük turna balığı tutmak için yarışılacaktır. (sadece birinciye ödül verilecektir.)
2- Limitler dahilinde en çok turna için yarışılacak (ilk üçe girenlere ödül verilecektir.)
3- En büyük tatlısu levreği balığı tutmak için yarışılacaktır. (sadece birinciye ödül verilecektir.)
4- Limitler dahilinde en çok tatlısu levreği balığı için yarışılacak (ilk üçe girenlere ödül verilecektir.)
5- Fotoğraf yarışmasında 1-2-3’e girenler ve özel jüri ödülünü kazananlar hediye kazanacaktır.
6- Ayrıca sadece yarışmaya katılan yarışmacıların katılabileceği bir çok değerli hediye için çekilişler yapılacaktır.

7- Çocuklar arası yarışmalarda kazanan 2 çocuğumuz ALTIN (Gr Altın) ile ödüllendirilip, tüm çocuklara hediyeler verilecektir.

 

Not: Dereceye giren balıklar diğer kategorilerde değerlendirilmez.

 

DEĞERLENDİRME;

1– En büyük turna balığı kategorisinde boy / cm esas alınacak olup, aynı boyda tutulan balıklar için ağırlık (kg.) belirleyici kıstas olacaktır.
2– En çok turna balığı kategorisinde adet esas alınacak olup, aynı sayıda balık tutulması halinde         boy / cm  belirleyici kıstas olacaktır.
3– En büyük tatlısu levreği balığı kategorisinde boy / cm esas alınacak olup, aynı boyda tutulan balıklar için ağırlık (kg.) belirleyici kıstas olacaktır.
4– En çok tatlısu levreği balığı kategorisinde kg. esas alınacak olup, aynı kg.‘da balık tutulması halinde adet sayısı  belirleyici kıstas olacaktır. 

 
KATILIM
Yarısmaya 6 yaş üzeri isteyen herkes bireysel olarak katılabilir.

*Yetişkin ücret: 20TL

*12 yaş -18 yaş arası: 10 TL

*6-12 Yaş katılımcı ücretsiz
*Engelli katılımcılara ücretsiz

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü’nün resmi izni ile yapılan bu organizasyona Kocaeli Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü personeli gözlemci olarak katılacaktır.

KAMADER YÖNETİM KURULU 

Yarışma alanı koordinatları : N 40.951508  E 30.095542 

 

 

KAMADER 11. TURNA ve TATLISU LEVREĞİ TUTMA ŞENLİĞİ FORMATI
Bu yıl 11’cisini yapacağımız Turna Balığı ve Tatlı Su Levreği tutma şenliği, T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının İzni, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığının katkılarıyla ve Kandıra Belediyesi işbirliği ile 05- 06 Mayıs 2018 tarihinde Kaymaz Göleti / Kandıra / KOCAELİ’ de gerçekleştirilecektir.
Bu yarışma, kamu kurum ve kuruluşlar, balıkçılık sektörü, sivil toplum kuruluşları ve amatör balıkçılar işbirliği ile Ülkemizin zengin olan su kaynaklarından etkili ve verimli şekilde yararlanmak, su potansiyeli ve balıklar başta olmak üzere su ekosistemlerinde yaşayan canlıların önemini anlatmak, doğayla barışık olmak, bilinçli bireyler yetiştirmek, gelecek nesillere yaşanabilir bir çevre ve zengin kaynaklar bırakabilmek, gençlerimizi doğa ile kucaklaştırmak, sigara, alkol, uyuşturucu ve benzeri kötü alışkanlıklardan uzak tutmak, sağlıklı ve müreffeh bir toplum oluşturabilmek, doğal varlıklarımızı sevdirmek ve bu konularda eğitmek, bölgenin kültürel ve yöresel tanıtımını sağlayarak bölge halkına ekonomik hareketlilik sağlamak amacıyla düzenlenecektir.


PROGRAM (05 Mayıs 2018 Cumartesi)
05 Mayıs Cumartesi günü saat 12:00 itibari ile organizasyon alanına gelen katılımcılar, belirlenen alanlarda kamp çadırlarını kurabileceklerdir. Yarışma alanında su, elektrik ve tuvalet mevcut olup, alış veriş yapacak merkez yoktur.
Katılımcılar Cumartesi günü Gölette balık avcılığı yapabilirler, Yarışmacıların tanışması, kaynaşması ve sürdürülebilir amatör olta balıkçılığının özendirilmesi ile turna avı tekniklerinin yer alacağı sohbetler akşam ateşi ile birlikte devam ederken, halat çekme, çuval yarışı, yumurta yarışı, elma yeme yarışması, yoğurt yeme yarışması gibi yöresel oyunlar, bağlama, klarnet dinletisi ve müzikli eğlence ile  şenlik tarafını yansıtmayı düşünüyoruz.
İstirahat etmek isteyen dostlarımızın dinlenebilmeleri için saat 24:00 civarında müzik sona erecek olup, dinlenme için çadırlarına çekilen arkadaşlarımızı rahatsız etmemek şartı ile ateş etrafında/şenlik alanında sohbet etmek isteyenler devam edebileceklerdir. Bu arada yarışmacılar gerekli kayıt işlemlerini, gece boyunca kayıt masasına yaptırabilirler. Kayıt yaptırmayanlar yarışmaya katılamazlar.
Cumartesi günü katılımcılar yemek ihtiyaçlarını kendi imkanları ile karşılayacak olup sürekli çay servisi olacaktır.


06 Mayıs 2018 – Pazar
Sabah saat 05:30 ile 06:00 arası yarışmacılara kahvaltı verilecek olup, 06:00’da yarışma başlayacaktır. Pazar sabahı katılan misafirlerimiz “Doğada Sağlıklı Yaşam Yürüyüşü” gölet etrafında gerçekleştirebilirler.
Yarışmamızda her zamanki gibi etik bulmadığımızdan canlı yem kullanımı yasak olup, yarışma 12:00 da sona erecektir. Yarışmacılar tutukları balıkları saat 12:30 a kadar hakem masasına ölçüm için teslim edeceklerdir. 12:30 dan sonra gelen balıklar değerlendirmeye alınmayacaktır.
Ayrıca bütün yarışmalarımızda geleneksel hale getirdiğimiz,


1- Doğa ve insan konulu Fotoğraf yarışması: Konusu balık, doğa ve insan olan bu yarışmaya, yarışma alanında bulunan tüm yarışmacı ve misafirler, belirlediğimiz şartnameye göre, etkinlik boyunca, yarışma alanında çektikleri fotoğraflar ile katılabileceklerdir. Değerlendirme, fotoğraf sanatçıları ve amatör balıkçılardan oluşacak jüri tarafından o gün yapılarak, sergilenmeye değer bulunacak fotoğraflar yarışma alanında yada web sitemizde sergilenecektir. Fotoğraflar Pazar günü saat 10:00 ‘da değerlendirme jürisine teslim edilmelidir.
2- Çöp toplama kampanyası: Dağıtacağımız eldiven ve çöp poşetlerini gölet çevresindeki çöpleri doldurarak, geri getiren  katılımcılarla çevre ve doğa koruma bilincini geliştirmeyi ve yarışma için kullandığımız alana katkı sağlamayı planlıyoruz.


KATEGORİ ve ÖDÜLLER
1- En büyük turna balığı tutmak için yarışılacaktır. (sadece birinciye ödül verilecektir.)
2- Limitler dahilinde en çok turna için yarışılacak (ilk üçe girenlere ödül verilecektir.)
3- En büyük tatlısu levreği balığı tutmak için yarışılacaktır. (sadece birinciye ödül verilecektir.)
4- Limitler dahilinde en çok tatlısu levreği balığı için yarışılacak (ilk üçe girenlere ödül verilecektir.)
5- Fotoğraf yarışmasında 1-2-3’e girenler ve özel jüri ödülünü kazananlar hediye kazanacaktır.
6- Ayrıca sadece yarışmaya katılan yarışmacıların katılabileceği sazanda ve turna avlarında kullanabileceğiniz kaliteli botlar ve başka bir çok değerli hediye için çekilişler yapılacaktır.

7- Çocuklar arası yarışmalarda kazanan 2 çocuğumuz ALTIN (Gr Altın) ile ödüllendirilip, tüm çocuklara hediyeler verilecektir.


Ödül Töreni;
Balık tutma yarışması sonuçları : saat 12:45
Fotoğraf yarışması sonuçları : saat 13:00
Çöp Toplama kampanyası sonuçları : saat 13:15 yapılacaktır.
Ödül törenleri sonrası saat 13:30’ da Kandıra bölgesinin ve ilimizin yöresel ikramları ile etkinliğimizi bitirmeyi planlıyoruz.
Her yıl olduğu gibi, bu yılda geniş katılımlı bir yarışma olmasını bekliyoruz.Sizlere de bizlerin yanında olarak, hem derneğimize, hem de amatör balıkçılığa vermiş olduğunuz destekleriniz için teşekkür ederiz.

KAMADER YÖNETİM KURULU

BİLGİLER
tarafından 11 Nisan 2018 - 16:10 tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Yazı Şuana Kadar 2.682 views kez Okunmuştur.
ETİKETLER
PAYLAŞ
Yorum yapın
İsim
:
E-Posta
:
WebSite
:
Yorumunuz
:

 

Güvenlik *

Sapanca Lake Başvuru
Üye Girişi
Kullanıcı Adı
:
Şifre
:
Şifremi Unuttum?
Facebook Sayfamız
Etkinlikler

KAMADER 16. ULUSLARARASI SAZAN BALIĞI ..

tüm yazıları için tıklayın...
KAMADER-2021-Genel-Kurul-ilani

GENEL KURUL İLANI

tüm yazıları için tıklayın...

KAMADER KOCAELİ 2020 YILI ETKİNLİK PLA..

tüm yazıları için tıklayın...

CARP WARS SAPANCA LAKE 2019’DA, ..

tüm yazıları için tıklayın...
Son Yorumlar