Merhaba Ziyaretçi; Bugün Saat
KAMADER 10. TURNA ve TATLISU LEVREĞİ TUTMA ŞENLİĞİ BİTTİ

Gıda Tarım ve Hayvancılık ile Kültür ve Turizm bakanlıklarının desteğiyle Kocaeli Sportif Amatör Olta Balıkçıları ve Doğal Hayatı Koruma Derneği (KAMADER), Kandıra Belediyesi ve Gece Balıkçıları işbirliği ile, Kandıra Kaymaz Göleti’nde gerçekleştirilen yarışmaya, Türkiye’nin çeşitli illerinden ve yurt dışından çok sayıda amatör olta balıkçısı katıldı. Turna Balığı ve Tatlısu levreği tutmak için mücadele eden amatör balıkçıların çekişmesine sahne olan yarışmada, “En büyük levrek balığı tutma” kategorisinde Onur Koç, 29 santimetre boyundaki balıkla birinciliği elde etti.

“En çok levrek tutma” kategorisinde ise Ersan GÖKSU, 5 adet balıkla birinciliği, Kadir Vuran İkinciliği ve Fatih Temel üçüncülüğü elde ettiler. “En büyük turna balığı tutma” kategorisinde 13 yaşında olan Arda Kuyucu 64,5 santimetre balıkla ve “En çok turna balığı tutma” kategorisinde ise 64,5 ve 56 santimetrelik turna balıklarıyla iki dalda da birinciliği elde etti. Davet Şen İkinciliği alırken, Ahmet Sağlam’da üçüncü oldu. Yarışmada, uluslararası kurallara uygun ve hakemler gözetiminde limitler dahilinde 16 turna ve 33 adet levrek olmak üzere toplam 49 balık yakalandı. Yağışlı Hava Şartlarına rağmen katılımın çok yüksek olduğu şenlikte çocuklara yönelik, çuvalla yürüme, yumurta taşıma, halat çekme, elma ve yoğurt yeme, çöp toplama yarışmaları da düzenlendi. Kültürel oyunlardan çocukların çok keyif aldığını ve Kamader’in çocuklara olta takımı hediye etmeleri ile 43 çocuğun balık tutma yarışmasına katılarak kıyasıya mücadelelerine sahne olduğu gözlendi.

 

Oltaları atalım engelleri kaldıralım

 

 Şenliklerde, “Oltaları atalım engelleri kaldıralım” sloganıyla 57 engelli de yarıştı. Olta takımı hediye edilen engelliler, oltalarını göle atarak, balık tutma heyecanına ortak oldu. Yarışmada dereceye girenlere kupa ve değerli olta takımlarından oluşan ödülleri Kandıra Kaymakamı Mehmet SOĞUKPINAR, Kandıra Belediye Başkanı Ünal KÖKEN, İzmit Kırsal Hizmetler Müdürü Mustafa ŞENER, Tarım İl Müdürlüğü Balıkçılık ve Su Ürünleri Şube Müdürü Murat COŞKUN, Kandıra Ziraat Odası Başkanı Kemalettin ER, Gece Balıkçıları Başkanı Murat GÜLER ve Özak ve KAMADER Başkanı Engin Uztürk tarafından verildi.

Şenlik kapsamında düzenlenen “İnsan, Doğa ve Balık” konulu fotoğraf yarışmasında birinciliğe Mukadder ÇAĞLAR’ın çektiği fotoğraf layık görüldü. Bir gün önceden göl kenarında çadırlarıyla kamp kuran yurt dışı ve yurt içinden gelen yarışmacılar, eşleri ve çocuklarıyla birlikte güzel bir hafta sonu geçirdi. Çok sayıda hediyenin olduğu çekilişlerin sonunda davetlilere etli pilav ikram edildi. Kamader Başkanı Engin UZTÜRK, yaptığı açıklamada, yarışmanın adil şartlarda ve sportmence geçtiğini vurgulayarak, yarışmada tutulan balıkların çok olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Geçen sene olduğu gibi bu yıl da engelli vatandaşları davet ettiklerini aktaran Uztürk, Bu davetimizin Engelliler Haftasına da gelmesinin ayrı bir anlam kazandığını dile getirerek “Balıkçılıkta ve doğada da engel tanımadığımızı, Herkesin bir Engelli adayı olduğunu bu sebeple engellilerin yok sayılmaması gerektiğini göstermek için güzel bir organizasyon yaptık. Engellilere olta takımı hediye ettik ve onlarla birlikte balık tuttuk.” diye konuştu. Ayrıca şenliğe destek olan herkese teşekkür etti. Bu arada, şenlik kapsamında yapılan yarışmalarda tutulan balıkların bir çoğu ölçme işleminin ardından yeniden gölete bırakıldı.

BİLGİLER
tarafından 20 Mayıs 2017 - 18:33 tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Yazı Şuana Kadar 1.154 views kez Okunmuştur.
ETİKETLER
PAYLAŞ
Yorum yapın
İsim
:
E-Posta
:
WebSite
:
Yorumunuz
: