Merhaba Ziyaretçi; Bugün Saat
KAMADER GELENEKSEL 12. TURNA VE TATLISU LEVREĞİ TUTMA ŞENLİĞİ FORMATI

Bu yıl 12.sini yapacağımız Turna ve Tatlısu Levreği Şenliğini Tarım ve Orman Bakanlığı, Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğünün izni, Kültür ve Turizm Bakanlığının katkıları ve Kandıra Belediyesi işbirliği ile 04-05 Mayıs 2019 tarihinde Kaymaz Göleti- Kandıra/KOCAELİ’de gerçekleştirilecektir.

Bu Şenliğin Yapılması İle;

  1. Sürdürülebilir doğal yaşamın korunması ve gelecek nesillere sağlıklı bir çevrenin bırakılabilmesi için hedef ilk mutlak eğitim olmalıdır. Ülkemizin geleceği olan çocuklarımızı önemsiyoruz. Kötü alışkanlık yaş ortalamasının düştüğü ve bilgisayar, telefon gibi cihazların esiri olduğu bir dönemde çocuklarımızı sportif faaliyet olarak gördüğümüz amatör balıkçılığa yönlendirmeye çalışıyoruz. Her organizasyonumuzda çocuklarımıza olta takımları hediye ederek onlara balık vermek yerine balık tutmayı öğretiyoruz. Çocuklarımızı doğa ile kucaklaştırarak hem doğa ile baş başa olmalarını sağlarken, hem de doğa korumacılığı ve mevzuatı öğretiyoruz.
  2. İnsanları bir taraftan eğlendirirken diğer taraftan sürdürülebilir, balıkçılığa, doğa korumacılığına ve mevzuat hakkında bilgi edinmelerine katkı sağlayacaktır.
  3. Bu yarışma, amatör olta balıkçılığını kamuoyuna tanıtmak, amatörlük ruhunu geliştirmek, çevreye ve yaban hayatına karşı sorumlu bir şekilde yürürlükteki kanun tüzük ve yönetmenliklere uyulmasını sağlamak, yarışma heyecanı ile amatör olta balıkçılarını bir araya getirerek, onları kaynaştırmak amacıyla düzenliyoruz.
  4. İnsanları şehrin monoton hayatından bir nebzede olsa kurtarıp, doğa ile baş başa olmanın keyfini yaşatmak ve bu vesile ile doğa bilincini aşılamak ve Doğada Sağlıklı Yaşam Yürüyüşlerini özendirerek halkın spor ve yürüyüş yapma alışkanlığını artıracaktır.
  5. Kocaeli İlimizin ve Kandıra İlçemizin Tarihi ve Yöresel Kültürlerinin tanıtımına katkı sağlayacaktır.
  6. Organizasyon alanında yapılacak yöresel ikramların tanıtımını yaparak, bu vesile ile çevre köylerine ve bölgemize ekonomik bir hareketlilik kazandıracaktır.

PROGRAM (04 Mayıs 2019 Cumartesi)

               04 Mayıs Cumartesi günü  saat 12:00 itibari ile organizasyon alanına gelen katılımcılar, belirlenen alanlarda kamp kurulacaktır. Yarışma alanında su, elektrik ve tuvalet mevcut olup, alış veriş yapacak merkez yoktur.

               Katılımcılar Cumartesi günü Gölette balık avcılığı yapabilecekler, Cumartesi günü il dışından gelen misafirlerimizin istemeleri halinde bir otobüs ile rehber eşliğinde Kocaeli’nin kültürel Tarihi mekânları gezdirilecektir. Cumartesi akşam gelen misafirlerin tanışması, kaynaşması ve sürdürülebilir amatör olta balıkçılığının özendirilmesi ile turna avı tekniklerinin yer alacağı sohbetler akşam saat 20;00’de yakılacak kamp ateşi ile birlikte devam ederken, özellikle çocuklarımızın özlemle beklediği halat çekme, çuval yarışı, yumurta yarışı, elma yeme yarışması, yoğurt yeme yarışması gibi yöresel oyunlar oynanacak ve oyunlara katılan tüm çocuklarımıza olta takımı hediye edilecektir. Ayrıca Lider Gençlik İzci Kulübünün ve Kartepe Çocuk Mehteran Takımının gösterileri ilgiyle seyredilecektir. Ayrıca Yerel Kültür Platformu Kadın Kolları tarafından Kocaeli ve Kandıra türküleri seslendirilirken, açılacak stantlarda İlimizin ve ilçemizin kültürel özellikleri ve tadları tanıtılacaktır. Ayrıca kurulacak sahnede çocuklara yönelik masal dinletisi yapılacaktır. Kandıra’ya özgü  klarnet dinletisi ve müzikli eğlence ile işin şenlik tarafını yansıtmayı düşünüyoruz.

              Uzak yerlerden gelen dostlarımızın dinlenebilmeleri için saat 24:00 civarında müzik sona erecek olup, dinlenme için çadırlarına çekilen arkadaşlarımızı rahatsız etmemek şartı ile ateş etrafında/şenlik alanında sohbet etmek isteyenler devam edebileceklerdir.        

05 Mayıs 2019- Pazar

               Sabah saat 05:30 ile 06:00 arası yarışmacılara kahvaltı verilecek olup, 06:00’da yarışma başlayacaktır. Pazar sabahı yarışmacılar hariç katılan misafirlerimiz ve ilimizden taşımalı sistem ile halkında katılımı ile gölet etrafında “Doğada Sağlıklı Yaşam Yürüyüşü” gerçekleştirilecektir.

Yarışmamızda her zamanki gibi etik bulmadığımızdan canlı yem kullanımı yasak olup, yarışma 12:00 de sona erecektir.

Ayrıca bütün yarışmalarımızda geleneksel hale getirdiğimiz,

1-  Doğa ve insan konulu Fotoğraf yarışması: Bölgenin doğal güzelliklerini ön plana çıkartmak için, konusu balık, doğa ve insan olan bu yarışmaya, yarışma alanında bulunan tüm yarışmacı ve misafirler, belirlediğimiz şartnameye göre, etkinlik boyunca, yarışma alanında çektikleri fotoğraflar ile katılabileceklerdir. Değerlendirme, fotoğraf sanatçıları ve amatör balıkçılardan oluşacak jüri tarafından o gün yapılarak, sergilenmeye değer bulunacak fotoğraflar yarışma alanında ya da web sitemizde sergilenecektir. Çekilen fotoğrafla yarışma sonrası bölgeye ve yarışmaya özel olarak katalog oluşturularak insanların beğenisine sunulacaktır.

2-  Çöp toplama kampanyası:  Dağıtacağımız eldiven ve çöp poşetlerini gölet çevresindeki çöpleri doldurarak, geri getiren yarışmacı ve diğer katılımcılara kura ile daha önce belirlenen hediyelerden vererek, çevre ve doğa koruma bilincini geliştirmeyi ve yarışma için kullandığımız alana katkı sağlamayı planlıyoruz.

KATEGORİ ve ÖDÜLLER

1- En büyük turna balığı tutmak için yarışılacaktır. (Kupa, madalya ve olta takımları verilecektir.)

2- Limitler dahilinde en çok turna 1,2,3’üncülük için yarışılacak (Kupa, madalya ve olta takımları verilecektir.)

3- En büyük tatlısu levreği balığı tutmak için yarışılacaktır. (Kupa, madalya ve olta takımları verilecektir.)

4- Limitler dahilinde en çok Tatlısu levreği balığı 1,2,3’üncülük için yarışılacak (Kupa, madalya ve olta takımları verilecektir.)

5- Fotoğraf yarışmasında birincilik, ikincilik, üçüncülük, jüri özel ödülü ve iki mansiyon olmak üzere toplam 6 dereceye ödül verecektir. (Kupa ve olta takımları verilecektir.)

6- Çöp toplama kampanyasında kura ile  olta takımı verilecektir.

Ödül Töreni;

Balık tutma yarışması sonuçları              : saat 12:45

Fotoğraf yarışması sonuçları                   : saat 13:00

Çöp Toplama kampanyası sonuçları      : saat 13:15 yapılacaktır.

       Ödül törenleri sonrası saat 13:30’ da Kandıra bölgesinin ve ilimizin yöresel ikramları (Kandıra Yoğurdu, Kandıra Mancarlı Pidesi, Kandıra tartısı, Kandıra Hindili Bulgur Pilavı ve Pişmaniye) ile etkinliğimizi  bitirmeyi planlıyoruz.

       Her yıl olduğu gibi, bu yılda geniş katılımlı bir yarışma olmasını bekliyoruz.

       Sizlere de bizlerin yanında olarak, hem derneğimize, hem de  amatör balıkçılığa vermiş olduğunuz destekleriniz için teşekkür ederiz.

BİLGİLER
tarafından 08 Nisan 2019 - 22:40 tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Yazı Şuana Kadar 1.050 views kez Okunmuştur.
PAYLAŞ
Yorum yapın
İsim
:
E-Posta
:
WebSite
:
Yorumunuz
:

 

Güvenlik *

Sapanca Lake Başvuru
Üye Girişi
Kullanıcı Adı
:
Şifre
:
Şifremi Unuttum?
Facebook Sayfamız
Etkinlikler

KAMADER 16. ULUSLARARASI SAZAN BALIĞI ..

tüm yazıları için tıklayın...
KAMADER-2021-Genel-Kurul-ilani

GENEL KURUL İLANI

tüm yazıları için tıklayın...

KAMADER KOCAELİ 2020 YILI ETKİNLİK PLA..

tüm yazıları için tıklayın...

CARP WARS SAPANCA LAKE 2019’DA, ..

tüm yazıları için tıklayın...
Son Yorumlar