Merhaba Ziyaretçi; Bugün Saat
Sapanca Lake 2017 All Star Şartnamesi

Tarih: 21-27 Ekim 2017
Yer: Kartepe-Sapanca Gölü – TÜRKİYE
İlk Toplanma Zamanı: 21 Ekim 2017 Cumartesi
İlk Toplanma Yeri: İzmit Merkez Perşembe pazarı miting alanı
Location Koordinat: 40.764391 29.941758 https://goo.gl/maps/R7BFS4LVXV22
Organizasyon için Cuma gecesinden gelecek katılımcılar yöneticilere bilgi vermek kaydıyla Yeni Eşme sahilinde çadır kampı kurabilirler.
Kayıt Formu Doldurulması, Organizasyon Resmi Açılış Töreni, Bayraklı Şehir konvoyu, Yarışma Fotoğraf Çekimi: 21 Ekim 2017 Cumartesi
Tüm Yarışmacılar (yardımcı yarışmacılar dâhil) ülke bayrakları ve takım flamaları ile katılmalıdır. (Resmi açılış, şehir konvoyu ve bayrak töreni için gereklidir)
Kura Çekimi: 21 Ekim 2017 Cumartesi günü saat 12:00
Yarışmanın Başlama Günü ve Saati: 21 Ekim 2017 Cumartesi günü saat 14:00
Yarışmanın Bitiş Günü ve Saati: 27 Ekim 2017 Cuma günü saat 12:00.
Resmi Dil: Organizasyonda kullanılacak olan resmi dil TÜRKÇE dir.
Resmi zaman: Organizasyon da kullanılacak saat dilimi İstanbul –Türkiye (Doğu Avrupa Yaz Saati Dilimi) dir.
Uyarı: Bu şartname içeriğinin KAMADER in bilgisi dışında kopyalanması veya içerikten alıntılar yapılması telif hakları gereğince yasal yükümlülükler doğurmaktadır.
BÖLÜM – A
ORGANİZASYONUN AMACI
Bu yarışma, sportif sazan balıkçılığı ve modern sazan avcılığını kamu oyuna tanıtmak, amatörlük ruhunu geliştirmek, çevreye ve yaban hayatına karşı sorumlu bir şekilde yürürlükteki kanun, tüzük, yönetmenlik ve tebliğlerin duyurulmasını ve uyulmasını sağlamak, yarışma heyecanı ile olta balıkçılarını bir araya getirerek, onları kaynaştırmak, yarışma kültürü, paylaşım ve yardımlaşma anlayışını geliştirmek amacıyla düzenlenecektir.
BÖLÜM – B BAŞVURU – KAYIT
B1- Türkiye sazan kupası 2017 yarışması 50 takım ile sınırlandırılmıştır. (KAMADER in Takım sayısında değişiklik yapma hakkı saklıdır.)
B2- Başvurular kamader.org.tr adresinden online olarak doldurulacaktır.
B3- Başvuru kayıt işlemi esnasında yarışmacılardan istenen bilgiler eksiksiz olarak doldurulmalıdır.
B4–Kayıtlarda başvuru tarihi önem arz etmektedir.
B5– Başvuru son kayıt tarihi 15 Ağustos 2017 gün sonuna kadar devam edecektir.
B6- Yarışmacı listesi 30 Ağustos 2017 da yarışmaya hak kazanan takımlara duyurulacaktır.
B7- Kayıt yapılan takımlar yarışma katılım ücretinin 20 Eylül 2017 saat 17:00 a kadar açıklanan banka ve hesap numarasına ödemelidir.
B8- Kayıt yapılan fakat yarışma katılım ücretini belirtilen zamana kadar ödemeyen takım yarışma hakkını kaybeder ve yedeklerden bir takım onun yerini doldurur.
B9- Yarışmacı listesi 30 Agustos 2017 da kamader.org.tr adresinden yayınlanacaktır.
B10- Tüm Yarışmacılar (yardımcı yarışmacılar dâhil) ülke bayrakları ve takım flamaları ile katılmalıdır. (Resmi açılış, şehir yürüyüşü, bayrak töreni ve aile fotoğrafı için gereklidir)
B11- Kuralar 21 Ekim Cumartesi günü saat: 12:00 da kayıt sırasına göre, önce sıra belirleme kurası, sıra belirleme kura sonucuna göre de sektör belirleme kurası çekilecektir.
BÖLÜM – C YARIŞMA KURALLARI
Türkiye Cumhuriyeti 1380 sayılı Su Ürünleri Kanunu, Su Ürünleri Yönetmeliği ve 4/2 Numaralı Amatör Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen Tebliğ hükümlerine ve ekli şartnameye uyulacaktır.
C1- Yarışma tek bir balık türü için yapılacaktır. Bu tür “Sazan” balığıdır. Kabul edilecek asgari balık ağırlığı 2.000 gr. dır. Bunun altında olan balıklar değerlendirmeye alınmayacak olup, vakit kaybetmeden suya iade edilecektir.
C2- Her takım daha önceden tespit edilerek numaralandırılmış avlanma bölgelerini, kura çekerek ve o alanda yarışacaktır (gerek görüldüğü takdirde sektör sayısı ve mesafesi azaltılabilir veya artırılabilir).
C3- Balık avı sadece belirlenen sektör içinde yapılabilir. Bu bölgenin dışından olta atmak ve avlanmak yasaktır. Ancak tutulan balığın kıyıya alınması esnasında komşu takımları rahatsız etmemek şartı ile ortak alan olarak ayrılan bölümler kullanılabilir.
C4- Yarışmacılar kendi sektör alanını istedikleri gibi kullanabilirler. Bu alana takım üyeleri ve görevliler dışında diğer yarışmacıların girmesi yasaktır.
C5- Yarışmacılar sektörleri dışında da sessiz ve dikkatli hareket etmelidir. Yarışmacılar kıyıya dik atış yapmak zorundadır. Aksi halde oltaya takılan balığın çıkarılması esnasında komşu takımlardan herhangi bir takımın oltalarına takılarak, dolaşması veya zarar vermesi durumunda ( rakip takımın kanca veya montaj sistemi dışarıya çıkmış ise) tutulan balık değerlendirmeye alınmayacaktır.
C6- Yarışmacılar sadece yemleme, olta atma, balığı kepçelemek ve balığı suya iade etmek için bel hizasına kadar suya girebilirler, ayrıca şişme bot ile de güvenlik önlemleri alınmak şartı ile balığı sudan kepçeleyebilirler. Yarışmacıların dışarıdan yardım alma hakkı yoktur.
C7- Her takımın Kepçe, Sazan yatağı ve carpsack bulundurmaları mecburidir.
C8- Takımlar tuttukları balıkları uygun kepçe ile sudan alıp, sazan yatağına koyup (sazan yatağı ve balık mutlaka ıslatılmalıdır) hemen hakemlere bildirecek ve yapılacak ölçüm, tespit işlemi sonrası balık canlı ve iyi durumda suya iade edilecektir. Yakalanan balıklar hakemler gelinceye kadar carpsack ta suda muhafaza edilir.
C9- Yarışmada 20 kg üzerinde tutulan balıkların kanca çıkartma işlemi, tartımı ve fotoğraflanması balığın zarar görmemesi için sudan çıkartılmadan yapılacaktır. Tutulan Balıklar fotoğraflanması esnasında diz hizasından yukarı kaldırılmayacaktır.

C10- Yarışmada olta bırakmak ve kepçeleme yapmak için gün doğumu ve gün batımı (06:30 ile 17:00) arasındaki süre içerisinde Bait-Boat ve standartlara uygun şişme botlar kullanılabilecektir.Bu saatlerin dışında şişme bot kullanılması tamamen yarışmacıların sorumluluğundadır. Şişme botlara can yeleğini giymek şartı ile en fazla iki kişi binebilir. Takımlar kendi can güvenliklerinden sorumludur.
C11- Can yeleği giyilmeden şişme bot ile suya açılmak diskalifiye sebebidir. Ayrıca hava şartlarının ve yarışmacıların fiziki durumlarının uygun olmadığı durumlarda yarışma komitesi ve hakemler bot kullanımına kısıtlama getirebilir.
C12- Takımlar biri kaptan olmak üzere en az 2, en fazla 4 yarışmacı olacaktır. Kaptan yarışmacı 18 yaşın altında olamaz. Takımların yarışmaya başlayabilmesi için en az 2 yarışmacı yarışma alanında hazır bulunmalıdır.
C13- Hakemlerden izin alınmadan yarışma alanı terk edilemez. Ancak dini ibadet yapmak isteyen yarışmacılar oltalarını sudan çekmek şartı ile hakemlerin bilgisi dâhilinde ibadete gidebilirler.
C14- Takım üye sayısı 1’ e düştüğünde o takım için yarışma sona erer, o ana kadar tuttukları balıklar değerlendirmeye alınırlar.
C15- Hayvansal kökenli canlı veya ölü yem (örnek: balık, kurbağa, yengeç, solucan, sülük, midye), plastik (Esp’ler ve Pop-Up’lar hariç)ve metal yemlerin kullanımı kesinlikle yasaktır. Sadece un karışımları, hamur karışımları, tohumlar (Mısır, Buğday, Nohut, bezelye vb. kuru olarak kullanılmayacak olup, haşlanmış ya da suda yumuşatılmış olarak kullanılmalıdır) boili ve pellet kullanılabilir. Yemleme diğer yarışmacıları rahatsız etmeyecek şekilde gün boyu yapılabilir. Suda kalarak doğaya zarar verecek poşet, çuval gibi malzemeler ile yemleme yapılması yasaktır.
C16- Her takım bir adet yemleme botu ve şişme bot kullanılabilir. Kullanılan botun arıza yapması ya da patlaması durumunda hakem üst kurulundan uygunluk belgesi almak kaydıyla yedek bot kullanılabilir. Yemleme botları, şişme bot sektör numarası ile numaralandırılacak ve takımlar başka takımın botunu kullanamayacaktır.
C17- Takımlar en fazla 4 adet oltayla avlanabilir. Yedek oltaların sektör içinde bulundurulmaları yasaktır, sektör dışında dik bir şekilde durmalıdır. Avlanma bölgesi ışıklı veya ışıksız olabilecek 4 marker ile işaretlenebilir. Marker olta kamışları kolayca tanınmalı ve av yapılan olta yakınına konulmamalıdır. Bu markerler İşaret Çubukları ile belirlenen avlanma bölgesi içerisinde olmalıdır. Yarışma boyunca markerler suda kalabilir, fakat yarışma sonunda sudan çıkartılmalıdır. Olta boşlukları alınırken ve oltalar yeniden atılırken alarmlar kapatılarak gereksiz gürültü yapılmamalıdır.
C18- Her oltada tek iğne, yem kanca dışında olacak şekilde (örnek: hair rig, D-rig, Stiff-rig vb.) montajların kullanımı mecburidir. Damaksız iğne ile derece yapan takımlar ayrıca sürpriz hediyelerle ödüllendirilecektir.
C19- Kullanılacak en küçük kurşun ağırlığı 80 gr. olup, suya ve doğaya en az zararı olan kaplamalı kurşunlar kullanılacaktır. Olta koptuğunda kullanılan montaj balığın ağırlıktan kolayca kurtulmasını sağlayacak düzenekte olmalıdır. Aynı zamanda kullanılan sistemlerin atış esnasında kopmayı önleyen ‘anti-shock’ olması tercihimizdir.
C20- Yemek ihtiyacı dışında ateş yakmak, suya ışık tutmak, keyif verici maddeler almak, bağırmak, yüksek sesle konuşmak yasaktır. Yarışmacılar mümkün olduğunca sessiz olacaklardır.
C21- Gelen misafirler yarışmacılar ile ancak sektör alanı dışında görüşebilirler.
C22- Yarışma 27 Ekim 2017 Cuma günü saat 12:00’de sona erecektir, 12:00’a kadar yakalanan balıklar sudan çıkartılıncaya kadar hakemler gözetiminde ek süre verilecektir.
C23- Yarışmacılar; yakalanan balıkları yarışmanın son 24 saati sosyal medya paylaşımları yapmayacaktır. Paylaşımlar sadece www.facebook.com/kamader sayfası ve https://www.facebook.com/groups/678321198930467/ grubu üzerinden KAMADER yetkilileri tarafından yapılacaktır. Kural ihlali yapan takımlar direk sarı kart ile cezalandırılacaktır.

BÖLÜM – D KURAL İHLALLERİ VE CEZALAR
D1- Bölüm C de belirtilen maddelerin ihlalinde önce sözlü uyarı, yarışmacıların kural ihlallerine devamı halinde toplamda yakalamış olduğu balık kilosundan 10Kg düşülerek cezalandırılacaktır. Tekrarı halinde kırmızı karttan dolayı diskalifiye edilecektir.
D2- Diskalifiye: (a) Özellikle şişme bot kurallarına uymayarak (b, c) tedbirsiz davranarak kendi can güvenliğini ve yarışmadaki diğer kişilerin can güvenliğini tehlikeye düşürecek hareketlerde bulunma, (d) tedbirsiz davranarak veya kasti olarak tutulan balığa zarar vermek yada ölümüne sebep olmak, (e.) hakemlerin ve yarışma komitesinin uyarılarını dikkate almayarak şiddet uygulamak, (f) komşu takımları bilerek ve kasten rahatsız etmek ve (g) kurallar bölününde (Bölüm C) ki maddelerin tekrar ihlalleri halinde yarışmadan diskalifiye edilir.
D3- SARI KART: 10Kg balık cezası.
D4- KIRMIZI KART : Yarışmadan diskalifiye sebebidir.
D5- Yarışmadan diskalifiye edilen kişi ve takımlar 2 yıl boyunca KAMADER organizasyonlarından men edilecektir.
D6-Takımların almış oldukları cezalar sonraki yarışmalarda da değerlendirilerek, diğer yarışmalara katılmaları gözden geçirilecektir.
TELİF HAKLARI
Organizasyonun tüm yazılı ve görsel hakları ile gelir getirici çalışmaları, raporları KAMADER e aittir. Yapılan TV çekimlerinden, fotoğraflardan, raporlardan, makalelerden ve kitaplardan yarışmacılar, dernekler ve üçüncü kişiler hiçbir telif hakkı talep edemezler. Bu yarışmaya katılan herkes istendiğinde elindeki video, resim ve yazılı belgelerin birer kopyasını KAMADER’ e vermeyi ve organizasyonla ilgili yazılı veya görsel içerikleri (çekimler kendilerine ait olsa dahi) KAMADER in izni olmadan tanıtım, reklam, film, katalog vs kullanmamayı kabul etmiş sayılır.
BÖLÜM – E DEĞERLENDİRME
E1- Balığın tartılması her yarışma bölgesinde bulunacak olan hakemler tarafından tartım testi yapılmış hassas tartılarla gr (gram) cinsinden ve tek tip standart tartım torbaları ile yapılır. Ayrıca uzunlugu da standartlara uygun metrelerle cm (santimetre) cinsinden ölçülür.
E2- Değerlendirme esnasında yarışmacılardan birisinin bulunması yeterlidir. İstek halinde komşu takımdan bir kişi değerlendirmeye şahitlik edebilir. Yarışmacılar ve şahit değerlendirmenin doğru yapıldığını ve doğru olduğunu tutanağı imzalayarak teyit eder.
İmzalar atıldıktan ve hakemler gözetiminde balık suya iade edildikten sonra balığın ağırlığı ve boyu ile ilgili itirazlar kabul edilmez.

BÖLÜM – F YARIŞMA KATEGORİSİ
KATEGORİ 1 (Toplam ağırlık): Bu kategoride değerlendirmeye alınacak balıkların ağırlıkları 2 kg.dan daha az olamaz. Bu kategoride tutulan balıkların toplam ağırlıkları dereceleri belirleyecektir. Eşit ağırlık olması durumunda adet sayısına bakılacaktır. Bu kategoride ilk üçe giren takımlara ödül ve kupa verilecektir.
KATEGORİ 2: En büyük balığı tutmak için yarışılacaktır. Bu kategoride değerlendirmeye alınacak balıkların ağırlığı 12 kg.dan daha az olamaz. Bu kategoride, değerleme ölçüsü ağırlık (kg.) belirleyici kıstas olacaktır. Aynı ağırlıkta balık tutulması halinde boy (cm) ölçümlemesi yapılarak birinci belirlenecektir. Bu kategoride sadece birincilik ödülü ve kupa verilecektir.
KATEGORİ 3: Bölüm sponsor ödülü. Yarışma alanı sponsor bölümlerine ayrılacaktır. Bu bölümlerde birinci olan takımlara sponsor hediyeleri verilecektir.
KATEGORİ 4: Yakalanan balık ağırlığı 25kg üzerinde ise ekstra ödül verilecektir.
Not: En büyük balık dalında dereceye giren balık, en çok balık dalında da değerlendirmeye alınacaktır.

Not: Kocaeli Sportif Amatör Olta Balıkçıları ve Doğal Hayatı Koruma Derneği’nin (KAMADER) bu şartnamede değişiklik yapma hakkı saklıdır.
Ayrıntılı bilgi için: www.kamader.org.tr
E-mail adresi : kamader@gmail.com
Telephone; +90532 748 45 11 +90554 991 57 47 +90533 543 77 61 +90507 669 25 99 47 +90532
583 36 87 +90532 370 34 38

BÖLÜM – G ŞİŞME BOT KULLANMA KURALLARI
G1- Yarışma esnasında kullanılacak olan şişme botlar, araç gereci ve can yelekleri ile KAMADER yetkilileri tarafından yarışma öncesi ve yarışma süresi içerisinde belirli aralıklarla kontrol edilecektir. Uygunluk belgesi alan bota yarışmacıların kura ile çektikleri sektör numarası verilecektir.
G2- Can güvenliği her unsurun üstünde olacağından, araç gereçleri eksik ve 220 cm’nin altındaki botların kullanımına izin verilmeyecektir. Ayrıca Avrupa standartlarında can yeleği(acil durum düdüğü takılı olmalı) olmayan, yıpranmış yada çok fazla tamir görmüş ve de tek hava bölmeli olan botların kullanımına izin verilmeyecektir.
G3- Rüzgar ve akıntı gibi hava şartlarının uygun olmadığı durumlarda yarışma komitesi yetkililerince şişme bot kullanımına izin verilmeyecektir.
G4- Botla açılmadan önce Mutlaka görevlilere bilgi verilecektir.
G5- Kullanılacak botların hava vanalarının ve hava basıncının ideal düzeyde olduğundan emin olunmadan bot kullanımına izin verilmeyecektir.
G6- Bota en fazla iki kişi binebilir. Bota binecek her bir kişi için bir can kurtaran yeleği bulundurmak zorunludur. Takım üyelerinden herhangi biri takım arkadaşının uyanık ve hazır olduğundan emin olmadan suya giremez. Can yeleği giymeden suya açılan takımlar diskalifiye 18 Yaşın altındaki hiç kimse bot kullanamaz ve bota binemez.
G7- Şişme Botlar kullanılmadığı durumlarda mümkünse kıyıya alınacak, yarışma kulvarının hemen yanına sıkıca sabitlenerek muhafaza edilecektir. İyi muhafaza edilememesi sebebi ile komşu takımlara kulvarlara zarar veren botlar yarışma dışı bırakılacak ve sahibi olan takımlara yarışma süresince başka bot kullanmasına izin verilmeyecektir.

GÖLE AÇILDIĞINIZDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER
A-Botta yük dağılımı
Normal hava koşullarında yükün botun arka kısmına doğru yoğunlaşması ideal olandır.
Dalga arkadan geldiğinde bot içindeki ağırlığı dümen tarafında yoğunlaştırın
Dalga önden geldiğinde ağırlığı önde yoğunlaştırın
B-Kaza anında
Zodiac botların suyla dolsa dahi batması neredeyse imkansızdır. Eğer bir kaza veya sorun yüzünden botunuzun şişme birimlerinden herhangi biri sönerse düşük hızda karaya dönün. Eğer yüzen bir nesneyle veya bir kaya parçasıyla çarpışma söz konusu olursa botun gövdesinde ne gibi bir zarar oluştuğunu, botun şişme bölümlerinde zarar olup olmadığını ve motorun durumunu hızla kontrol edip düşük hızda karaya dönün.
GENEL UYARILAR
Botunuzda izin verilen kişi ve ağırlık miktarını asla aşmayınız.
Elektrikli motor kullanacaklar, pervaneler son derece tehlikeli olduğundan ellerini, oltalarını ve kepçelerini pervaneden uzak tutunuz.
Can kurtaran yeleğini giymeden asla, ama asla bota binmeyiniz.
Botu kullanırken takım arkadaşınızı bilgilendirmeden ani manevra ve dönüşler yapmayınız.
Bot hareket halindeyken tahta oturma yerinde, yoksa botun içinde oturunuz. Kesinlikle botun burun kısmına oturmayınız.
Gölde komşu takımlara ait sektörlerin olduğu alanlara girmeyiniz. Komşu takımların oltalarına botla zarar vermek hem balığın değerlendirmeye alınmasına engel olacak, hem de sarı kart görmenize sebep olacaktır.
Botunuz kullanmadan önce ya da kullanırken asla alkol veya keyif verici madde almayın. Takım arkadaşının da almadığından emin olun.
Güvenlik Kurallarını asla ihmal etmeyin. Hayati bir tehlike yaşamamak için botunuzu kullanırken yerel düzenleme ve uygulamaları öğrenip, bunlara uyunuz.

BİLGİLER
tarafından 21 Eylül 2017 - 13:53 tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Yazı Şuana Kadar 1.420 views kez Okunmuştur.
ETİKETLER
PAYLAŞ
Yorum yapın
İsim
:
E-Posta
:
WebSite
:
Yorumunuz
: